Zapisz w garażu
Stwórz nowy garaż

Pierścienie tłokowe do skuterów i motocykli

( ilość produktów: 157 )

Tłoki to jedne z podstawowych elementów motocyklowego silnika. Ich działanie - napędzane energią ze spalania paliwa - wprawia bowiem w ruch wał korbowy, a w konsekwencji całą maszynę. Nowe, wykonane z solidnych komponentów tłoki będą więc kluczem do komfortowej, a przede wszystkim bezpiecznej jazdy. Zaglądając do silnika, należy również zadbać o pierścienie tłokowe, które - choć niewielkie i niedrogie - są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu napędowego.

Pierścienie tłokowe - najważniejsze zadania

Pierścienie tłokowe do motocykli spełniają kilka istotnych funkcji, odpowiadając za prawidłową pracę silnika. To właśnie one bowiem:

  •     uszczelniają powierzchnię pomiędzy skrzynią korbową i komorą spalania;
  •     usuwają nadmiar oleju, który zbiera się na ściankach cylindra;
  •     odprowadzają ciepło, które tłok przyjmuje podczas procesu spalania.

Rodzaje pierścieni tłokowych

Wielość zadań wykonywanych przez pierścienie tłokowe sprawia, że występują one w kilku wariantach. Podstawowe rodzaje pierścieni tłokowych to:

  •     uszczelniające - ich rolą jest niedopuszczenie, by gazy powstałe w wyniku spalania paliwa przedostały się do korpusu silnika,
  •     zgarniające - ich rolą jest zebranie nadmiaru oleju ze ścianek cylindra i odprowadzenie ich do miski olejowej,
  •     uszczelniająco-zgarniające - łączą funkcje dwóch powyższych typów, wspierając jednocześnie ich działanie.

Co ważne, wymienione rodzaje pierścieni tłokowych nie występują osobno, lecz montowane są na tłoku zbiorczo - najpierw pierścień uszczelniający, następnie uszczelniająco-zgarniający, a na końcu zgarniający.

Pierścienie tłokowe do motocykli

Pierścienie tłokowe to jedne z najbardziej narażonych na ewentualne usterki elementów silnika. Każdy ruch tłoka prowadzi bowiem do powolnego wycierania pierścieni, co może doprowadzić do ich pęknięcia. Negatywnie na ich żywotność wpływać może również niska częstotliwość wymiany oleju oraz filtra. Jeśli zauważyłeś spadek mocy silnika oraz nadmierny pobór oleju, to może być znak, że pierścienie tłokowe w Twoim silniku nadają się do wymiany.


W ofercie sklepu motofree.pl znajdziesz pierścienie tłokowe do motocykli wszystkich marek, wykonane z wysokiej jakości materiałów. Dopasuj je precyzyjnie do swojego silnika i ciesz się długą, komfortową i bezpieczną jazdą.

pixel