Jak wymienić płyn hamulcowy w motocyklu?
Prawidłowa konserwacja motocykla to klucz do jego długowieczności i bezawaryjności. W przypadku bardziej skomplikowanych napraw warto skorzystać z usług profesjonalnych warsztatów, które posiadają doświadczonych pracowników oraz niezbędny sprzęt. Niektóre prace – jak chociażby wymianę płynu hamulcowego – możesz jednak wykonać samodzielnie w przydomowym garażu.
Wymiana płynu hamulcowego to ważny element dbania o bezpieczeństwo jazdy. Zaniedbanie tego procesu może bowiem negatywnie wpłynąć na skuteczność hamowania, a w konsekwencji zwiększyć ryzyko wypadku. Jak wymienić płyn hamulcowy? Ile go dolewać i jak często wymieniać? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w poniższym artykule!
Jak wybrać płyn hamulcowy?
Płyn hamulcowy jest jednym z najważniejszych elementów układu hamulcowego. To właśnie on odpowiada bowiem za przekazywanie siły nacisku z pedału hamulca, poprzez układ hydrauliczny, na tarcze i bębny hamulcowe. Jego odpowiedni poziom wpływa więc na stan techniczny pojazdu oraz ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy.
W zależności od typu i specyfikacji płyny hamulcowe różnią się między sobą składem chemicznym, lepkością, temperaturą wrzenia oraz odpornością na wilgoć. Obecnie wyróżnia się cztery podstawowe typy, opisywane za pomocą tzw. klasyfikacji DOT. Decydując się na samodzielną wymianę płynu hamulcowego, wybierz produkty wysokiej jakości, zgodne ze specyfikacją danego pojazdu.
Jak się przygotować do wymiany płynu hamulcowego?
Wymiana płynu hamulcowego nie należy do zadań szczególnie trudnych. Warto jednak się do tego procesu odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem powinno być skompletowanie wszystkich niezbędnych narzędzi:
- klucza płaskiego,
- klucza oczkowego,
- pojemnika na zużyty płyn hamulcowy,
- strzykawki,
- rękawiczek ochronnych,
- świeżego płynu hamulcowego.
Zadbaj również o właściwe przygotowanie przestrzeni roboczej. Podłogę garażu możesz wyłożyć folią lub starymi gazetami, by uchronić ją przed niekontrolowanym wyciekiem starego płynu hamulcowego. Następnie postaw motocykl na centralnym stojaku lub bocznej podpórce, aby zapewnić mu stabilną pozycję.
Wymiana płynu hamulcowego – krok po kroku
Po wykonaniu prac przygotowawczych możesz przystąpić do właściwej części całego procesu. Jak wymienić płyn hamulcowy? Na wstępie zlokalizuj zbiornik, który zazwyczaj znajduje się pod pokrywą ochronną w komorze silnikowej, a następnie – przy pomocy klucza oczkowego – odkręć znajdujący się na nim zawór.
Po usunięciu pokrywy zbiornika wyciągnij płytkę dociskową oraz membranę i dokładnie wyczyść oba elementy. Teraz, korzystając ze strzykawki, usuń stary płyn hamulcowy z wnętrza zbiornika, a następnie wyczyść je ściereczką lub ręcznikiem papierowym.
Wymiana płynu hamulcowego – co dalej?
Do oczyszczonego zbiornika nalej nowego płynu do maksymalnego poziomu. Następnie do przygotowanego wcześniej pojemnika wlej odrobinę wody, zanurz w niej końcówkę gumowego wężyka, a drugi koniec załóż na odpowietrznik, który znajduje się na zaciskach hamulcowych. Woda jest tutaj kluczowym elementem – bez niej bowiem do układu hamulcowego dostanie się powietrze.
Teraz wystarczy odrobinę poluzować odpowietrznik i kilkukrotnie nacisnąć dźwignię hamulca. W trakcie tego procesu powinieneś zaobserwować, że stary płyn powoli spływa do pojemnika. Powtarzaj tę czynność do momentu, aż w wężyku nie pojawi się świeży płyn – wówczas będziesz miał pewność, że przepłynął on przez pompę i przewody hamulcowe.
W zgodzie ze środowiskiem
Ostatnim etapem wymiany płynu hamulcowego jest odpowietrzenie całego układu. W tym celu naciśnij dźwignię hamulca, przytrzymaj ją, a następnie delikatnie odkręć odpowietrznik – tak, by przez wężyk wyciekło odrobinę płynu. Za pierwszym razem prawdopodobnie dostrzeżesz w nim pęcherzyki. Wówczas zakręć odpowietrznik i powtórz cały proces do momentu, aż uda Ci się całkowicie usunąć powietrze.
Gotowe! Teraz pozostało już tylko zdjęcie wężyka oraz ewentualne uzupełnienie poziomu płynu hamulcowego do maksimum. Starego płynu absolutnie nie wylewaj do kanalizacji lub nie wyrzucaj do śmietnika. Jest on bowiem silnie toksyczny i ma negatywny wpływ na środowisko. Odbiorem takich odpadów zajmują się Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Jak często wymieniać płyn hamulcowy?
Aby nasz motocykl jak najdłużej pozostał w pełni sprawny, konieczna jest regularna wymiana płynu hamulcowego. W odróżnieniu od oleju silnikowego nie trzeba jednak powtarzać tego procesu raz do roku. Jak często i co ile kilometrów wymieniać płyn hamulcowy? Zaleca się, by robić to, co dwa lata lub 20 tys. km. Należy jednak pamiętać, że częstotliwość wymiany może się różnić w zależności od modelu i marki motocykla, a także od intensywności użytkowania.
Dobrą praktyką jest jednak, by regularnie kontrolować poziom płynu i co kilka miesięcy uzupełniać jego poziom do maksimum. Dolewanie płynu hamulcowego jest zdecydowanie prostsze niż jego całkowita wymiana – wystarczy bowiem odkręcić zbiornik, wyczyścić pokrywę, uzupełnić płyn i… gotowe!
Mamy nadzieję, że nasz wpis dostarczył garści przydatnych informacji. Życzymy powodzenia w samodzielnym dolewaniu lub wymienianiu płynu hamulcowego!